Nádtető a ház dísze.
Szeged - A nád víztaszító és kiváló hőszigetelő tulajdonságát emberemlékezet óta ismerik. A 19. és a 20. század fordulóján még jellemzően náddal fedték a tetőzetet, később azonban a cseréptető kiszorította a használatát, így manapság már alig találhatunk zsúpfedeles épületeket.
Néhány évszázada mindennapos volt, manapság viszont már kuriózumnak számít a nádfedeles tetőfedés. Leginkább csárdák, tájházak, üdülők, tanyák és gazdasági épületek tetején láthatunk ma is nádat. A nádtető készítésének folyamata, formája sokat változott az évszázadok alatt, és a nádfedelek élettartama is megnőtt. – A helyesen elkészített nádtető 30-40 évet is elbír ráborítás nélkül, amikor is 20 centiméter vastagságú réteget helyezünk az eredeti burkolatra. A nádazómesternek a nád minőségére, a varrások feszességére és sűrűségére, valamint a tető helyes, 35-45 fokos lejtésfokára kell figyelnie – magyarázta a nádtetőfedéssel foglalkozó Brücher Ferenc. A Mórahalomtól néhány kilométerre található Madarász-tavi vendégház tetejét is zsúpfedél borítja. Az épületet alig tíz éve húzták fel, gazdája fejében meg sem fordult, hogy ne nádból készüljön a fedele.
A táj jellegéből is adódott, hogy nád kerüljön a tetőre, hiszen a környéken 30 hektár nádas terül el. Tóparton egyébként is illik nádból építkezni. A nádtető roppant praktikus, mert természetes a levegőzése: télen melegebb, nyáron pedig hűvösebb a szobahőmérséklet, mint a betonfödém alatt – mondta el a vendégház ügyvezetője, Ivanics Gábor. – A nádat 3-4 évente karban kell tartani, ugyanis ahogy szárad ki, összeesik a térfogata. Ezért, hogy ne hulljon szét a tető, vissza kell verni a hurokba – tette hozzá az ügyvezető.
A mórahalmi, a deszki és a balástyai tanyavilágban és a Szeged környéki üdülőtelepeken – Sziksósfürdőn és a Sárgán – is számos nádfedeles ház található, de a nemzeti parkok területén és a tájházakon is szívesen használják a zsúpfedelet.
A nádtól leginkább a gyúlékonysága miatt tartanak. A nádtetős épületekre biztonsági okokból csak akkor adnak lakhatási vagy működési engedélyt, ha a nádat lángmentesítő anyaggal kezelik. Ami a nádtető költségeit illeti: négyzetméterenként minimum 6500 forintot kell számolni rá, de akár ennek a kétszeresét is elkérhetik a nádazómesterek. Gazdasági épületet ugyanakkor 4000 forint négyzetméterenkénti áron is befednek. Igaz, gyengébb minőségű náddal.
Forrás: www.delmagyar.hu
Szeged - A nád víztaszító és kiváló hőszigetelő tulajdonságát emberemlékezet óta ismerik..Tovább
Néhány évtizede még a természetes anyagokkal történő tetőfedés főként praktikus szempontból..Tovább
A nád az egész világon megtalálható, Európában is sokfelé gyakori. A nád, éppen úgy, mint.. Tovább